Tudatos gyermek kurzus
Mindfulness: tudatosság, figyelem
Az agykutatások feltárták, hogy a korai fejlesztés olyan idegi kapcsolatokat hoz létre az agyban, ami még idős korban is jelentős előnyökkel jár, 50%-kal csökkenti pl. a demencia kockázatát.
A tudatos figyelem gyakorlása elősegíti, hogy a gyerekek – életkorukhoz mérten – kontrollálni tudják az érzelmeiket és a viselkedésüket. Megtanulnak összpontosítani, a testérzeteikre és a környezetükre fókuszálni. Felismerik a külső hatásokat, megismerik saját érzelmi állapotaikat és elsajátítják az önszabályozást. A gyakorlatok csökkentik a szorongást, az impulzív, irányíthatatlan viselkedést és a figyelemhiány-zavart.
A mindfulness különösen hasznos a tanulási készségek fejlesztésére. Segít felkészülni a stresszesebb helyzetekre, az esetleges kudarcokra, motiválva a többszöri próbálkozást. Lehetővé teszi, hogy a gyermek felismerje az erősségeit, ösztönzi az önelfogadást és növeli az önbizalmat.
A foglalkozásokon a gyerekek fokozatosan elsajátítják a meditáció gyakorlatát is, amivel eltávolodhatnak a mindennapi gondolataiktól és érzéseiktől, hogy elérjék a belső harmónia és béke állapotát.
Hány éveseknek szól a tudatos gyermek kurzus?
A tudatos gyermek foglalkozást 4 éves kortól elkezdhetjük. Kiskorban még sokkal fogékonyabbak a gyerekek a meditáció könnyed elsajátítására és a különböző mindfulness technikák gyakorlására. Iskolás korban a tudatos figyelem fontossága még jobban felértékelődik, de középiskolában is hasznos, jól alkalmazható módszerekhez juttathatjuk a gyerekeket az életkoruknak megfelelő mindfulness oktatással.
Miben segíthetnek a szülők?
Fontos, hogy a szülők bátorítsák a gyerekeket az otthoni gyakorlásban. A tanulás előtti fókuszálás segíti a koncentrációt, a lefekvés előtti légzőgyakorlatok hatékonyabb pihenést eredményeznek, a meditáció kiegyensúlyozott lelkiállapothoz vezet. A gyakorlatok beépítése a mindennapokba egy életre szóló pozitív szemléletmódot alakíthat ki a gyerekekben, eszköz a kezükben, lehetőség egy magabiztos jövőre.
Szülők részére igény esetén felkészítő tréninget tartok, hogy önállóan is segíthessék gyermeküket a fejlődésben. A mindfulness felnőttek számára is alkalmazható, ráadásul a tréning jelentősen növeli a megértést és a mindennapi tudatosságot.
Tudatos szülő-gyermek kurzus
Tudatos gyermek kuzus egyéni foglalkozások keretében, amelynek során a szülő minőségi időt tölthet a gyermekével, erősítve a kettejük közti köteléket. Miközben együtt fejlődnek, a szülő segítő hozzáállása megteremti a feltételeket a mindfulness otthoni gyakorláshoz.
A szülő és a gyerek együtt a legdinamikusabban fejlődő csapat.
A szuperérzékeny gyerekek rendkívül értelmes, kreatív személyiségek – részben éppen abból fakadóan, hogy olyan idegrendszerrel születnek, amely arra indítja őket, hogy egy adott szituációban minden apró részletet megfigyeljenek, és ezt az információhalmazt alaposan feldolgozzák, mielőtt cselekszenek." "Az ő figyelmük ugyanis nem kevesebb, hanem több – az egész környezetükben szét van szórva, mindent észrevesznek, és ez iszonyúan kifárasztja őket."(Vekerdy Tamás)