Traumatudatos meditáció

2024.01.29
A traumaáldozatok csak akkor tudnak felépülni, ha megismerkednek és megbarátkoznak a testükben jelen lévő érzetekkel." (Bessel van der Kolk)

A meditáció nem mindenki számára könnyű. Előfordulhat, hogy felszabadultság helyett zaklatottság érzetét kelti valakiben. Traumát átélt személyek számára a tudatosan irányított figyelem magában hordozhatja az újratraumatizálódás veszélyét, mivel betolakodó gondolatok, kellemetlen testi érzetek törhetnek felszínre. Fontos érteni, hogy a szervezetünk védelmi mechanizmusa lép ilyenkor életbe, ami veszélyhelyzetben az életünket mentheti meg. Ne legyen hát szégyenérzetünk, ha a meditáció gyakorlása során nehézségbe ütközünk! Ilyen esetekben hasznos a közvetlen felügyelet, útmutatás és támogatás meditálás közben.

A traumatudatos vezetett meditáció olyan módszereket kínál az emberek számára, amelyek lehetővé teszik a tudatos megfigyelés szabályozását. Megpróbálja elérni, hogy a meditáló alanyok ne fordítsanak éber figyelmet olyan dologra, ami kibillenti őket az egyensúlyukból. Eszközöket kapnak a kezükbe, amelyekkel megerősíthetik magukat a meditáció gyakorlása közben.

A tudatos szemlélődés során a gondolatainkra, érzéseinkre és testi érzeteinkre figyelünk, ami segít fejleszteni a tudatos jelenlét képességét. A belsőnkben történő utazás velejárója, sőt célja is a bennragadt érzelmek előcsalogatása a feldolgozás és az azt követő felszabadultság érzés érdekében. Egy trauma felidézése, újjáélése azonban aktiválhatja az érzelmi agyban található vészjelző rendszereket. Mivel a testünk elraktározza az érzelmi tapasztalatainkat, ilyenkor nemcsak felkavaró érzések, hanem testi tünetek is jelentkezhetnek. Ezért poszttraumás esetben hosszabb, több szakaszra bontott folyamat a kellemetlen élmény integrálása. A traumatudatos munka első lépése a stabilitás és biztonságérzet megteremtése. A teljes felépülés érdekében a traumát átéltek szakértő segítséggel megtanulhatják, hogyan maradjanak jelen a meditáció során, kikerülve a destabilizáló, felkavaró vagy épp fásult állapotokat. Javasolt tehát olyan meditációs vagy mindfulness oktatókat keresni, akik tisztában vannak a traumatudatosság fontosságával és módszereivel. Ha ez nem hoz megnyugtató, tartós eredményt, mindenképpen javasolt traumaterapeutához fordulni.